Haydamaky EUROMAIDAN TOUR 2014

Rockersi z nutą folku, czyli kijowska formacja Haydamaky w lutym wyrusza w trasę koncertową po Polsce. Zespół odwiedzi 8 miast w ramach „EUROMAIDAN TOUR 2014 – Nie zapominajcie o Ukrainie!!!”

FB_Haydamaky_1

19.02 Koluszki, klub Cztery Struny Świata

20.02 – Kraków, klub Kot Karola

21.02 – Legnica, klub Spiżarnia

22.02 – Zielona Góra, klub Piekarnia Cichej Kobiety

23.02 – Poznań, U Bazyla (wspólny koncert Dikanda+Haydamaky)

24.02 – Szczecin, RockerClub

25.02 – Wrocław, Łykend (Haydamaky+Nadija)

26.02 – Lublin, Czarna Owca

Haydamaky aktywnie uczestniczą w wydarzeniach w Kijowie i innych ukraińskich miastach, zarówno jako zespół jak i prywatnie. Zagrali charytatywnie na scenach Euromajdanów w Kijowie, Charkowie, Doniecku, ostatnio też na Euromajdanie Lublin. ), stoją z protestującymi w Kijowie, brali udział w obronie kijowskiego Euromajdanu przed szturmem „Berkuta” w nocy 11 grudnia 2013. Co można zrobić jeszcze? „Można przyjechać do Polski i pokazać, że chcemy być z Polską, z Europą i przypomnieć, że Ukraina nie chce zostać bez wsparcia swoich zachodnich sąsiadów” – mówi Oleksandr Jarmoła, lider grupy. „Liczymy na to, że na koncerty przyjdą nie tylko fani naszej twórczości, ale też ci, którzy chcą pokazać solidarność z naszym narodem. Chcemy zagrać dla nich z takimi emocjami, jak gramy przed naszymi rodakami”.

FB_Haydamaky_4

Reklamy

Informacje Irmi
Traveler, backpacker, hitchhiker, couchsurfer. In love with Ukraine, interested in people, their culture and idea of the world. Dreamer with surrealistic touch in drawings. Adores Salvador Dali, jazz and blues from 20. to 50-ties. Life-focused. Fascinated by art of film making, documentary, photography, commercials, graphics. Inter cultural and inter textual approach in life.

3 Responses to Haydamaky EUROMAIDAN TOUR 2014

 1. Ewa says:

  czy Ty kobieto zdajesz sobie sprawę z tego, kto to byl Hajdamak???!! W 1768 roku, pod wodzą Żeleźniaka i Gonty, wybuchlo powstanie, które rozprzestrzeniło się na Podole i Wołyń. W trakcie zdobywania Humania doszło do tzw. rzezi humańskiej, w trakcie której wymordowano ok. 20 tys. Polaków i Żydów, w tym kobiety i dzieci. Powstrzymać rzezie próbowały oddziały rosyjskie wysłane przeciwko konfederatom barskim. Calą drogę pokrywały trupy wieszanych Lachow (Polakow), Żydów i psów, bo ich wiara jednakowa!! 20 tys ludzi zabito, a TY śmiesz wrzucać tu poparcie dla zespołu, który gloryfikuje tamte zdarzenia, śmiejąc się durnym Polakom prosto w twarz!.

  • Witam Pani Ewo. Owszem, zdaję sobie sprawę z tego kim byli Hajdamacy oraz jaka wiąże się z nimi historia. Jako absolwentka dwóch kierunków związanych z historią i kulturą wschodnią co nieco wiem na ten temat. Kwestie związane z nazwą zespołu, jej etymologią i znaczeniem proponowałabym skierować bezpośrednio do zespołu, który z pewnością jest w stanie najlepiej wyjaśnić dlaczego się nazywa tak a nie inaczej. Ja ze swej strony nadmienić pragnę jedynie, iż strona UAp Kulturę, na której się Pani znajduje jest projektem mającym na celu poszerzanie świadomości o ukraińskiej kulturze w Polsce, przybliżanie jej w środowiskach zainteresowanych wschodem, ale nie wartościowanie. Artykuł ten pełni na naszej stronie jedynie funkcję informacyjną, jak i pozostałe artykuły w sekcji „Spotkanie z kulturą”, w której jest zamieszczony.

   Serdecznie pozdrawiam,
   Redaktor Naczelny UAp Kulturę
   Irmina Jabłońska

  • Haydamaky says:

   Witamy, chcielibyśmy wytłumaczyć Pani Ewie, dlaczego przyjęliśmy kilkanaście lat temu taką nazwę zespołu. Nigdy nie kojarzyła się nam ona z tym, co Pani pisze. Wielokrotnie w polskich mediach, w wywiadach, tłumaczyliśmy dziennikarzom, dlaczego nazywamy się Haydamaky. Ruch hajdamacki zainteresował nas nie ze względu na historyczne asocjacje (broń Boże!) ale ze względu na bunt społeczny – bunt nizin spolecznych przeciw panom i tym, którzy gnębili chłopstwo. Gdybyśmy mieszkali w Polsce, pewnie nazwalibyśmy sie Jakub Szela, a w Czechach Jan Hus. Nie nam decydować, przeciw komu obrócił się bunt społeczny. My chcieliśmy poprzez nazwę pokazać, że też jesteśmy buntownikami przeciw obecnie panującym systemom – przeciw mainstreamowi, który dyktuje jak mamy żyć. polski zespół RUTA, który śpiewa o buntach chłopskich też się nie podoba? Z Pani wpisu można jedynie wyczytać, że haydamaky są niedobre, za to wojska rosyjskie (raczej carskie) znów spisały się na medal i obroniły atakowanych. Jak ktoś chce szukać dziury w całym to zawsze znajdzie, Pani Ewo. Nas interesuje muzyka i społeczeństwo, historię i politykę zostawiamy innym. Proszę posłuchać tekstów piosenek – jeśli znajdzie Pani coś niedobrego, proszę dać znać. Porozmawiamy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: