Wystawa: Boże, chroń Ukrainę!

DSC_083124 sierpnia w Warszawie odbyło się świętowanie 23 rocznicy Niepodległości Ukrainy. Oprócz hucznej parady wyszywanek, która przeszła głównymi ulicami miasta, na Żoliborzu, w Nowym Forcie Sokolnickiego, przez cały dzień można było zapoznać się bliżej z kuchnią, kulturą historią i sztuką ukraińską.

W galerii fortu odbyło się otwarcie wystawy obrazów i instalacji galerii „Magic Shop” Tatiany Nikitinoi z Odessy. Są to prace młodych artystów, którzy chcieli we własny sposób zabrać głos na temat ostatnich wydarzeń w ich kraju. Prace powstały w okresie od listopada 2013 do maja 2014 roku.

W nocy z 9 na 10 czerwca nieznani sprawcy próbowali spalić pracownię „Magic Shop”, gdzie znajdowała się kolekcja obrazów dedykowanych wydarzeniom na Majdanie, wykonana techniką Assemblage, z których składał się obecny projekt. Po zetknięciu z ogniem dzieła te stały się doskonałe, można było poczuć w nich płomienny oddech rewolucji. Właśnie dlatego została podjęta decyzja o tym, aby nie restaurować obrazów.

Seria dzieł stworzona przez artystów wyraża niepokój, nadzieję, ból, ale jednocześnie wiarę i miłość. Sześć obrazów, sześć tematów, sześć postulatów biblijnych. Jest to historia przeżycia, lęku, nadziei i wiary. To pewnego rodzaju modlitwa o zbawienie Ukrainy, jedność narodu, integralność kraju.

Wystawę można odwiedzić w galerii Fortu Sokolnickiego do 1 września. Dalej prace powędrują do Niemiec oraz Włoch.

 

 

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

„Projekt “Boże chroń Ukrainę” – to nasz sposób, aby zabrać głos na temat rzeczywistości, która nas otacza od listopada 2013 roku i, a tak naprawdę, w mniejszym lub większym stopniu przez wszystkie lata niepodległości Ukrainy. Prawdziwa sztuka jest niezniszczalna i artefakty projektu «God Save Ukraina» są tego dowodem.”  – mówią organizatorzy.

Kurator wystawy: Olga Slabkowska

 

Reklamy

Informacje Irmi
Traveler, backpacker, hitchhiker, couchsurfer. In love with Ukraine, interested in people, their culture and idea of the world. Dreamer with surrealistic touch in drawings. Adores Salvador Dali, jazz and blues from 20. to 50-ties. Life-focused. Fascinated by art of film making, documentary, photography, commercials, graphics. Inter cultural and inter textual approach in life.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: